Bohatý podnikateľ je nájdený mŕtvy. Polícia mlaého mesta podozrieva mladého Afroameričana, ktorého našla na stanici. Pri vypočúvaní však vyjde najavo, že je mladík tiež policajt - a to rovno jeden z najväčších odborníkov na vraždy vo Filadelfii! Rasistická polícia sa spolupráci s odborníkom tmavej pleti bráni, no napokon je predsa len prinútená pomoc prijať.
Bohatý podnikateľ je nájdený mŕtvy. Polícia mlaého mesta podozrieva mladého Afroameričana, ktorého našla na stanici. Pri vypočúvaní však vyjde najavo, že je mladík tiež policajt - a to rovno jeden z najväčších odborníkov na vraždy vo Filadelfii! Rasistická polícia sa spolupráci s odborníkom tmavej pleti bráni, no napokon je predsa len prinútená pomoc prijať.
Stále abolestne aktuálny dokument rozpráva o deťoch, žijúcich v Doneckej oblasti, po roku 2014. Každé ráno sa musia brodiť do školy haldami trosiek a zbombardovaných budov. V tejto mizérii sa snažia nájsť svetielko nádeje a nestratiť spojenie s detstvom, aj keď je to veľmi ťažké. Dokument mal premiéru na Berlinale tesne pred vypuknutím vojny na Ukrajine.
V roku 1961 sa skupina speleológov z Piemontu vydala do masívu Pollino v Kalábrii na juhu Talianska, kde objavila a preskúmala dovtedy neznámu zemskú „dieru“ – priepasť Bifurto, ktorá sa stala najhlbším (687 m) jaskynným komplexom v Európe a tretím najrozsiahlejším na svete. Film je vizuálne podmanivou, paradokumentárnou rekonštrukciou výpravy ilustrujúcou odhodlanie i krehkosť človeka čeliaceho divokosti i majestátnosti prírody. Čelovky jaskyniarov sa tu stávajú svetlom objavovania a poznávania, hoci aj tam, v temných hĺbkach mimo čas, ich sprevádza stopa diania na povrchu.
Od agitácie k umeniu a experimentu, od budovateľského optimizmu k spoločenskému uvoľneniu, od vysokých ideálov späť k človeku – aj také by mohlo byť metaforické svetlo na konci tunela. Bez svetla by neexistoval film. Film ako svetlo poznania. Pásmo krátkych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu pripravila filmová historička Eva Filová.

„Vy rozhodnete, kedy sa rozsvieti žiarovka, roztočí elektromotor aj v najodľahlejších kútoch Slovenska.“ Dokument o elektrifikácii východného Slovenska.

Dokumentárny film o živote a práci vedeckých pracovníkov na Lomnickom štíte.

Deti s narodeninovou tortou, maturitné, svadobné fotky, fotky do preukazov... – kedysi sa chodilo za fotkami do Fotoateliéru, ktorý patril pod „komunálne služby“. Satirická štúdia z prostredia fotografického ateliéru.

Monet, Manet, Renoir, Turner, Debussy... Trochu tanca, maľby a hudby v štýle impresionizmu.

Aký bol bežný život baníkov, keď vyšli z podzemia na denné svetlo? Riaditeľka Slovenského banského múzea Zuzana Denková napísala unikátnu knihu o baníckom stave v Banskej Štiavnici v čase socializmu. Opierala sa o rozsiahly výskum aj o autentické výpovede poslednej generácie zamestnancov a zamestnankýň banskoštiavnických rudných baní. Aj cez ich príbehy si budete môcť vytvoriť jasnejší obraz doby, baníckej tradície mesta a spoznať tak známu turistickú destináciu z trochu iného uhla pohľadu.
Nové médiá, fotografia i film, prebúdzali od svojho vzniku nielen fascináciu zo snímania sveta, nadšenie z krásy obrazov, ale aj obavy z ich premnoženia a zahltenia nášho vnímania. Postupne pestovanú, dnes už patologickú zahľadenosť človeka do seba samého v súčasnosti ukája nekonečné množstvo snímacích zariadení, pritom civilizáciu obrazu už dnes nemá v rukách len jeho inteligencia. Zázračný aparát, ako mnohé iné, je opäť len svedectvom o našej nepoučiteľnosti a krátkozrakosti.
.jpeg)
Režisér Lewis Milestone, ktorý má na konte okrem iných titulov aj filmové spracovanie svetoznámej knihy Na západe nič nové (1930) sa filmom Hranica temnoty púšťa do spracovania ďalšej vojnovej témy na základe literárnej predlohy. Po dvoch rokoch pod nemeckou nadvládou povstane malá nórska rybárska dedina a vzbúri sa proti okupačným nacistom. Film vznikol počas 2. svetovej vojny a zaraďuje sa medzi hollywoodske vojnové snímky, ktorých úlohou bolo agitačne ukázať vzdor proti okupujúcim Nacistom.
Spoznajú sa vo vlaku a strávia spolu noc. Bude to láska? Francúzska študentka Céline a mladý Američan Jesse sú dvadsiatnici na ceste Európou. Náhodné stretnutie vo vlaku z Budapešti do Viedne spojí ich osudy a oni sa rozhodnú spoločne stráviť noc v uliciach rakúskej metropoly. Kultová konverzačná romanca Richarda Linklatera ukáže, ako veľmi sa dá do svitania zblížiť s celkom neznámou osobou.

Dvojica Newyorčanov vystupuje väčšinou ako súčasť jazzo-vo-rockovo-soulového zoskupenia Nat Osborn Band, no vo dvojici skúša aj čosi iné - zapája kontrabas či akustickú gitaru. Zvuk zostáva ovplyvnený ich jazzovým ladením, ale primiešava doň Americanu či folk.

Mládež je svetlo zajtrajška. Platilo to aj na začiatku 60. rokov, hoci peripetie lásky u mladých budovateľov socializmu už neurčovala len oddanosť jeho ideálom a päťročniciam. Od Kadárovej preangažovanej Katky slovenský film pokročil k Pavlovičovej krehkej, viac introvertnej Márii, rovnako dievčine z vidieka, avšak vo vzťahoch neskúsenej a naivnej. Okrem plánovaného zvárania sa tak na veľkej stavbe učí čeliť aj nástrahám závodných donchuanov.
Svetlo majú už v mene, na svetle založili svoj vynález, a aj napriek tomu neverili v jeho svetlú budúcnosť. Kinematograf mal slúžiť vede, dnes je hlavne o zábave. „Svetu darovali svet,“ píše režisér a historik Bertrand Tavernier, ktorý sa podieľal na filme. Film Thierryho Frémauxa predstavuje kolekciu 108 krátkych, digitálne reštaurovaných filmov (každý má 50 sekúnd) bratov Lumièrovcov, ktorá osvetľuje nástup filmového média i rozmach modernej doby na prelome 19. a 20. storočia.
Vráťte sa do detstva a pozrite si nadčasový kultový film na veľkom plátne v špeciálnej projekcii z 35mm filmu! Prvý film Wolfganga Petersena, nakrútený v angličtine, je príbehom o utiahnutom knihomoľovi Bastianovi, ktorý pri ukrývaní sa pred spolužiakmi nájde tajomnú knihu. Bastian neodolá, začne čítať fantastický príbeh o záchrane zázračnej ríše, avšak čoskoro zistí že on sám je hrdinom príbehu.

Výber najlepších 1-minútových, 5-minútových filmov a videoklipov z celého sveta prihlásených do súťaže medzinárodného festivalu krátkeho filmu AZYL SHORTS 2022. Medzinárodná porota tvorená filmovými profesionálmi z krajín V4 a Ukrajiny vyberala spomedzi stoviek krátkych filmov. Výsledné pásmo je žánrovo i formálne pestrým výberom, ktorý prináša svojim divákom neobyčajný audiovizuálny zážitok.

Workshop je určený pre menších aj väčších, ktorí nielenže radi kreslia, ale aj vyšívajú. Spolu s autorskou dvojicou Ninou Rybárovou a Tomášom Rybárom sa účastníci budú môcť ponoriť nielen do tajomného sveta vzniku prvého slovenského animovaného filmu Krížom krážom, vyšívaného tupou ihlou, ale taktiež si s nimi vyšívanie vyskúšať na vlastnej koži. Príďte spolu s nami oživiť tradície krížikovej výšivky a vytvoriť si rôzne motívy, nielen z filmu, ale aj samotných 4 živlov.